Máte problém s rušením televizního signálu? Možná je příčinou pásmo LTE.

V roce 2014 zahájili mobilní operátoři v České republice (Telefónica O2, Vodafone, T-mobile) rozsáhlou výstavbu LTE internetu a veřejnost informují ve svých kam paních o pokrytí „vysokorychlostním internetem v mobilu“ nebo pokrytím „turbointernetem“. V obou případech hovoříme o LTE. Pokud nevíte přesně co LTE znamená a jak souvisí moderní technologie LTE s rušením televizního signálu přiblížíme souvislosti v následujících řádcích.

Co vlastně je LTE?

Samotná zkratka LTE pochází z anglického výrazu „Long Term Evolutition“. Technologie samotná slouží pro přenos vysokorychlostního internetu v mobilních zařízeních. První zařízení pro LTE byly spuštěny ve Švédsku a Norsku již v roce 2009. V ČR byly spuštěny první zařízení v roce 2012.

LTE pásmo navazuje na předešlé technologie 2G (GSM) a 3G (UMTS) a je řazena mezi mobilní síť další generace „Next Generation Mobile Networks“.

Přednostmi pásma LTE jsou rychlé stahování a odesílání dat, rychlá odezva a pokrytí signálem i v lokalitách, kde jiný internet není dostupný.

Proč LTE může rušit pozemní digitální vysílání DVB-T?

Na počátku byla Českým Telekomunikačním úřadem (ČTÚ) přidělena mobilním operátorům kmitočtová pásma 1800MHz a 900 MHz (GSM). Pásmo 900 MHz však původně sloužilo pro pásmo GSM, vzhledem k omezením a přetrvávajícím problémům je možné toto pásmo použít pouze v omezeném rozsahu pro pásmo LTE.

K dalšímu uvolnění pásma došlo v momentě přechodu z analogového pozemního vysílání na digitální pozemní vysílání DVB-T. ČTÚ uvolnilo operátorům část televizního pásma 800MHz. Mohlo by se zdát, že širší pásmo je pro šíření LTE a mobilní operátory výhodou, což beze sporu je. Avšak uživatelům digitálního pozemního vysílání přidalo na starostech, jelikož právě toto pásmo sousedí v těsné blízkosti pásma pro pozemní vysílání.

Máte problém s rušením TV programů? Důvodem může být LTE.

Nejvíce postižené pásmem LTE mohou být prakticky všechny kanály nad 50. Nejblíže se však vyskytují kanály 59 (778 Mhz) a 60 (786 Mhz) a tudíž je možné právě zde problémy očekávat. Kanál 59 využívají pro přenos Multiplexu 3 (Prima Love, Prima Zoom, Óčko, Óčko Gold, Šlágr TV, ČT:D) pražský Žižkov a Cukrák a brněnský Kojál, Hády a Barvičova.  

Pomůžou filtry a antény pro eliminaci rušení LTE?

Je důležité říci, že ne vždy spuštění pásma LTE zaruší pozemní digitální vysílání. Záleží na mnoha aspektech, např. kde je umístěný vysílač LTE, dále jaké frekvence (kanály) využíváte pro příjem pozemního vysílání a  jaké zařízení (antény, zesilovače, televizní rozvody a filtry) byly použity při montáži zařízení pro DVB-T.

Je mnoho výrobců anténní techniky, jež se tímto problémem zabývá a do své nabídky zařadilo komponenty označené nápisem „LTE compatible“, „LTE free“ nebo „LTE ready“. Ve svých produktech se tak výrobci snaží potlačit pásmo LTE a maximalizovat zisk na pásmu DVB-T.

Za zmínku stojí i mnoho českých výrobců, kteří se tímto problémem též zabývá a produkty určené pro problematiku rušení pásmem LTE též na trh uvedlo. Jsou to různé speciální LTE filtry, zesilovače, symetrizační členy.

Co dělat, když si sám neporadím?

Vzhledem k obtížnosti LTE problematiky je velice složité problém rušení vyřešit, pokud nejste technicky zdatní v oboru a nevlastníte profesionální měřící techniku. Díky zkušenostem u předních českých mobilních operátorů rádi poradíme,  nebo vyřešíme problém přímo na místě vzniklého problému.

Naši technici se účastnili školení pořádaného Českým Telekomunikačním Úřadem zaměřeným právě na problematiku rušení pásmem LTE.

Zajistíme odbornou montáž i měření

Zajistíme odbornout pomoc a montáž. V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kontaktovat na 773 74 90 90 nebo e-mailem objednavky@hctech.cz. Více informací o našich komplexních službách naleznete na www.hctech.cz.

Mapa aktuálních vysílačů na stránkách ČTÚ

Na stránkách Českého Telekomunikačního úřadu se nachází interaktivní mapa s vysílači mobilních operátorů v pásmu LTE. Navštivte webovou prezentaci http://start-lte.ctu.cz

Zdroje: webové prezentace Českého telekomunikačního úřadu, společnosti OMKO Digital a.s. a Digitalnitelevize.cz